Programme

  SATURDAY 28 OCTOBER
 Time Topic Area
 9:00 Registration
     
 9:15 Warm up with Gavin Saville
     
 9:30-11:00 German Longsword
- Dean Davidson
Arena 1
  The basics of I33
- Herbert Schmidt
Arena 2
  Dagger Tournament
- 1st half
Tourney Arena
     
 11:10-12:40 Montante
- Luke Ireland
Arena 1
  One-handed Sword
- Rupert Carus
Arena 2
  Dagger Tournament
- 2nd half
Tourney Arena
  The common dagger fight
- Mark Lancaster
Lecture Room
     
 12:40 - 1:30 Lunch
     
 1:30-3:00 English Longsword
- Stevie Thurston
Arena 1
  The Master Fight
- Mark Berryman
Arena 2
  One-handed Sword Tournament
- 1st half
Tourney Arena
  Armour Up!
- Colin Middleton & Mark Woolhouse
Lecture Room
     
 3:10-4:40 German Dagger
- Adam Roylance
Arena 1
  Fiore Longsword
- Rob Lovett
Arena 2
  One-handed Sword Tournament
- 2nd half
Tourney Arena
  The I33 - a look a a unique manuscript
- Herbert Schmidt
Lecture Room
     
 5:00 Close
 
  SATURDAY Evening Pints and Pizza
7:30pm in the private lounge at Harrison's Bar (S3 7AQ) http://www.harrisonsbar.co.uk/
Join us for a casual get-together with pizza on order. £5 per person.

 
  SUNDAY 29 OCTOBER
 Time Topic Area
 9:00 Arrival
     
 9:15 Warm up with Gavin Saville
     
 9:30-11:00 True Times, False Times, Due Times and Undue Times
- Mark Hillyard
Arena 1
  Fighting the 7 guards of I33
- Herbert Schmidt
Arena 2
  Women's Longsword Tournament
1st half
Tourney Arena
  Medieval HEMA
Rob Lovett
Lecture Room
     
 11:10-12:40 Vadi
- Jamie MacIver
Arena 1
  Poleaxe for all
- Mark Lancaster
Arena 2
  Women's Longsword Tournament
- 2nd half
Tourney Arena
     
 12:40 - 1:30 Lunch
     
 1:30-3:00 Grading Arena 1
  Rondel Dagger
- Bruno Nicoletti
Arena 2
  Open Longsword Tournament
- 1st half
Tourney Arena
  About the Pollaxe
- Jacob Deacon
Lecture Room
     
 3:10-4:40 Leckuchner Messer
- Chris Halpin & Lauren Ireland
Arena 1
  Bastoncello stick fighting
- Luke Ireland
Arena 2
  Open Longsword Tournament
- 2nd half
Tourney Arena
     
 5:00 Close